
Daniela & Maja
Czy Polacy są entuzjastami nowych technologii, czy też obawiają się ich skutków? Czy widzą w sztucznej inteligencji przyszłość, czy raczej zagrożenie?
Sprawdziliśmy, co Polacy myślą na temat ChatGPT* i czy wierzą w pozytywny wpływ tej innowacyjnej technologii na swoje życie.
Wyniki badania, przeprowadzonego przez nas na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski pokazały, że temat ten zaczyna być coraz bardziej rozpoznawalny w społeczeństwie.
W marcu 2023, czyli 4 miesiące po premierze ChatGPT, ponad połowa Polaków słyszała o nim, a co dziesiąty z nas już z niego korzysta. Co więcej, wśród tych, którzy wiedzą, czym jest ChatGPT, ponad 60% uważa, że to będzie miało pozytywny wpływ na ich życie.
Korzyści płynące z tej formy komunikacji to, według badanych, przede wszystkim:
- Łatwość i szybkość uzyskiwania informacji – ChatGPT pozwala szybko i sprawnie uzyskać odpowiedzi na różnego rodzaju pytania, bez konieczności przeszukiwania internetu czy literatury. Dodatkowo, może udzielić wyczerpujących odpowiedzi na skomplikowane zagadnienia, gdy potrzebujemy szybko znaleźć informacje.
- Ułatwienie pracy i nauki – możemy łatwiej i sprawniej wykonywać zadania i poszerzać wiedzę. ChatGPT służy nam do tworzenia prezentacji, artykułów, przemówień, a także do nauki języków obcych czy rozwiązywania zadań z różnych dziedzin.
- Nowe możliwości komunikacji – pozwala na szybką i łatwą komunikację z ludźmi, niezależnie od miejsca i czasu. Dzięki niemu można np. łatwiej nawiązywać kontakty biznesowe czy rozmawiać z ludźmi z różnych części świata.
- Automatyzacja czynności – stanowi pomoc w zautomatyzowaniu pewnych czynności, co pozwala zaoszczędzić czas i zwiększyć efektywność pracy, w takich obszarach jak tworzenie tłumaczeń, generowanie tekstów czy rozwiązywanie problemów w firmach.
- Przyjemność, zabawa i nowe doświadczenie – korzystanie z ChatGPT może być po prostu przyjemne i ciekawe, zwłaszcza gdy interesujemy się nowymi technologiami.
„Dają praktycznie nieograniczone możliwości. Chat może stworzyć praktycznie wszystko o co go poproszę. Kwestie stworzenia przemówień, umów, artykułów, instrukcji trwa dosłownie chwilę.” – mężczyzna, 18-24 lat
Nie jesteśmy jednak wolni od obaw związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
10%, wśród tych, którzy wiedzą, czym jest ChatGPT, z niepokojem myśli o tym, co przyniesie przyszłość z nią związana i przewiduje negatywny wpływ tego narzędzia na ich życie.
Jednym z najczęściej wymienianych problemów jest brak bezpośredniej interakcji z ludźmi. Część z nas nie ufa technologii i woli mieć bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, obawiając się odczłowieczenia kolejnych sfer życia.
Niepokój budzi również to, że sztuczna inteligencja może zastępować samodzielne myślenie, prowadząc do „ogłupiania” społeczeństwa. Może także wprowadzać nas w błąd, nie podając w pełni rzetelnych informacji, czy wręcz manipulując nimi za pomocą algorytmów.
Niepewność związana z rozwojem sztucznej inteligencji dotyczy również przyszłości rynku pracy, gdzie może ona zastąpić ludzi w niektórych dziedzinach, powodując wzrost bezrobocia.
„Ponieważ maszyna będzie miała za duży wpływ na podejmowane decyzje. Sztuczna inteligencja będzie ogłupiać społeczeństwo. Idealnym przykładem jest [wyszukiwarka – przyp. autora] Google, gdzie ludzie wyszukują informacji zamiast samemu pomyśleć.”
– mężczyzna, 35-44 lat
Z jednej strony sztuczna inteligencja ułatwia wyszukiwanie informacji, oszczędza czas i pomaga w różnych obszarach życia. Z drugiej strony, nie jesteśmy wolni od obaw o trudne do przewidzenia skutki jej działań.
Z naszego badania wynika jednak, że sztuczna inteligencja wkracza w nasze codzienne życie, a ChatGPT staje się coraz bardziej popularny. Zdecydowana większość użytkowników ChatGPT jest zdania, że jest to narzędzie, które może pomóc w codziennej pracy.
Czy to oznacza, że jesteśmy na progu rewolucji technologicznej, która zmieni nasze życie na lepsze? Czas pokaże.
Jakie jest Twoje zdanie na temat sztucznej inteligencji i narzędzi typu ChatGPT? Korzystasz z nich? Co sądzisz o ich możliwościach i potencjalnym wpływie na nasze życie?
Poniżej krótki raport z badania
*więcej o ChatGPT na stronie twórców narzędzia: https://openai.com/
Zdjęcia w artykule i raporcie są autorstwa Tara Winstead i pochodzą ze strony https://www.pexels.com/
[RAPORT Z BADANIA]
![ChatGPT w Polsce - badanie [1/12]](https://researchandgrow.pl/wp-content/uploads/2023/03/Slide1.jpg)
![ChatGPT w Polsce - badanie [2/12]](https://researchandgrow.pl/wp-content/uploads/2023/03/Slide2.jpg)
![ChatGPT w Polsce - badanie [3/12]](https://researchandgrow.pl/wp-content/uploads/2023/03/Slide3-1.jpg)
![ChatGPT w Polsce - badanie [4/12]](https://researchandgrow.pl/wp-content/uploads/2023/03/Slide4.jpg)
![ChatGPT w Polsce - badanie [5/12]](https://researchandgrow.pl/wp-content/uploads/2023/03/Slide5.jpg)
![ChatGPT w Polsce - badanie [6/12]](https://researchandgrow.pl/wp-content/uploads/2023/03/Slide6.jpg)
![ChatGPT w Polsce - badanie [7/12]](https://researchandgrow.pl/wp-content/uploads/2023/03/Slide7.jpg)
![ChatGPT w Polsce - badanie [8/12]](https://researchandgrow.pl/wp-content/uploads/2023/03/Slide8.jpg)
![ChatGPT w Polsce - badanie [9/12]](https://researchandgrow.pl/wp-content/uploads/2023/03/Slide9.jpg)
![ChatGPT w Polsce - badanie [10/12]](https://researchandgrow.pl/wp-content/uploads/2023/03/Slide10.jpg)
![ChatGPT w Polsce - badanie [11/12]](https://researchandgrow.pl/wp-content/uploads/2023/03/Slide11.jpg)
![ChatGPT w Polsce - badanie [12/12]](https://researchandgrow.pl/wp-content/uploads/2023/03/Slide12.jpg)